Föreningen Halmens Hus

Föreningen Halmens Hus är en ideell förening med syfte att driva Halmens Hus Museum och Slöjdbutik.

Verksamheten finansieras av ett verksamhetsbidrag från Bengtsfors kommun och ett Kulturstrategiskt utvecklingsstöd 2016-18 från Västra Götalandsregionens Kulturnämnd.

Halmens hus, med 18 000 besökare årligen, bevarar och utvecklar traditionen med kurser, forskning och dokumentation. Halmens hus vill utveckla sin verksamhet genom att samarbeta med lågstadiet, erbjuda grundutbildning i halmslöjd för att få fram fler hantverkare samt erbjuda fortbildning för den som redan är slöjdare.

Halmens hus är ensamt i sitt slag i landet och driver en verksamhet med en gammal tradition på ett professionellt och uppdaterat sätt, och med ett starkt kommunalt engagemang.

Västra Götaland regionala kulturplan 2016-2019

Bli medlem

Vi bevarar och utvecklar hantverk och tradition. Stöd vår verksamhet!
Stöd oss!

Snabbfakta

  • Byggnadsår 1995
  • Byggnadsyta 327 kvm
  • Utställningsyta, basutställning samt tillfällig utställning 165 kvm
  • Arkitekt Boh Tivesten



Ledamöter och ersättare i Föreningen Halmens Hus

Styrelsen

Ordinarie ledamöter:

Eurén, Ann-Charlotte, ordförande, 
E-post: lottaeuren@gmail.com

Alfredson, Eva,
E-post: eva@skinnerskan.se

Harfouche, Marie-Therese,
E-post: marie-therese.harfouche@bengtsfors.se

Leander, Jan,
E-post: j_leander@telia.com

Ravne-Scott, Erika,
E-post: erika.ravne.scott@norskfolkemuseum.se

Fagerberg, Lena,
E-post: lena.fagerberg@edu.bengtsfors.se

Karlsson, Doris, 
E-post: lars.doris@telia.com

Ersättare:

Jansson, Berndt,
E-post: berntjanssonbj5534@gmail.com

Gustafsson, Ann-Christin,
E-post: janandersson70@gmail.com

Adjungerade ledamöter:

Malm, Jonatan,
E-post: jonatan.p.malm@vgregion.se

Hult, Lena, representant för VGR,
E-post: lena.m.hult@vgregion.se

Sandzén, Johan
E-post: johan.sandzen@naturinfo.se

Bryngelsson, May-Louise,
E-post: may-louise@live.se

Valberedning:

Wallin, Thomas
E-post: thomas@dalslanningen.se

Johansson, Christina
E-post: christina.johansson0@icloud.com

Revisorer:

Flink, Inger

Grönlund, Lena

Auktoriserad revisor:

We Audit
Markus Boltorp
markus.boltorp@weaudit.se